Dobré Jitro

dobrejitro.cz

Teprve když mu podrobně pověděli všechno, co je potkalo, a ukázali mu povozy, které pro něj Josef poslal, probudila se v něm opět naděje a radost ze života... (SNC) Bible - Genesis 45,27

Naděje přináší světlo, které se vynořuje tam, kde panuje šero a tma deprese.J. Cheavens

Dnes je čtvrtek 16 srpen 2018

Svátek: Jáchym

Zítra slaví svátek Petra.

předchozí další
Zobrazit kalendář
dobrejitro.cz

Autor: Tomáš Sedlák

Zobrazit

Tváří v tvář překážkám na cestě k cíli

Tam, kde se setkáváme s překážkou na cestě k cíli, vyvstávají do popředí dvě otázky: v prvé řadě schopnosti uvědomit si, že zablokováním předem naplánované cesty vše nemusí končit, a za druhé mít kognitivní schopnost vidět a nacházet alternativní řešení (dostat se k cíli jinou cestou). Podstatným momentem podle Snyderovy teorie naděje je to, zda si daná osoba dokáže představit existenci jiné cesty k cíli. V praxi se to ukazuje např. při tzv. burze nápadů. Obrazně řečeno: Brýle, kterými se na svět díváme, mají vliv na to, jak svět vidíme. Netýká se to jen barvy skel, ale i „zkreslování“ reality. Jedny brýle mohou zvětšovat zorný úhel, v němž vidíme svůj svět, a tak ovlivňovat „perspektivu“. Jiné brýle mohou naopak zorný úhel zužovat tak, že nevidíme nic jiného než jednu jedinou, předem zvolenou cestu – a dost. Takovýmito brýlemi se díváme nejen na svět kolem nás, ale i na sebe sama – např. na své schopnosti a možnosti. Mnozí lidé podceňují své schopnosti a dovednosti, které by jim, kdyby je viděli reálně a využili jich, mohly pomoci v řešení jinak neřešitelné situace.
V pokusech, při nichž se zjišťovalo, jak lidé jednají, když se setkají s překážkou na cestě k cíli, vyšlo najevo, že někteří lidé jsou fascinováni tzv. slepou ulicí. I když je jasné, že touto ulicí se nikam dále nedostaneme, přece jen stojí před vchodem do ní nebo se snaží navzdory všemu jít až na konec a hledat pokračování cesty, které tam není. Jde o představu tzv. perfektní cesty, která jakoby „uhrane“ daného člověka a ten je zcela v koncích, když se ukáže, že cesta nevede dál. Psychologové zde hovoří o pasti a o lidech, kteří se dají do takovéto pasti snadno chytit. Když jsou v této pasti určitou dobu, jejich naděje na dosažení cíle klesá a deprese má zelenou. Z hlediska prevence zde jde o to umět se z pastí vymanit, nebo ještě lépe předem se připravit na to, že takové pasti nám mohou být přichystány na naší cestě k vytčenému cíli. K tomu směřují různé výcviky povzbuzování a posilování naděje.

(Pozitivní psychologie, Portál 2015)