Dobré Jitro

dobrejitro.cz

Bože, co všechno jsi učinil! S jakou moudrostí jsi vše stvořil! Kolik živých tvorů je na zemi! (SNC)Bible - Žalm 104,24

To, čemu housenka říká konec světa, tomu moudrý říká motýl.čínské přísloví

Dnes je pátek 22 červen 2018

Svátek: Pavla

Zítra slaví svátek Zdeňka.

předchozí další
Zobrazit kalendář
dobrejitro.cz

Autor: VeVe

Zobrazit

Housenka

Jednou k večeru se vracíme z výletu a já jdu jako poslední po chodníku k domu. Na chodníku leží kousek větvičky. Asi sedm centimetrů. Ale odkud by se na chodníku vzala taková větvička, když v okolí není žádný strom ani keř a nefouká ani vítr?
Zastavím se a špičkou boty do „větvičky“ šťouchnu. Páni, tak velkou housenku jsem ještě nikdy neviděla. Volám všechny, ať se jdou podívat. Je tmavě hnědá, hladká a na hlavě má dvě velké oči. Kdepak na hlavě, hlavu má schovanou jako v límci a na něm má zbarvení v podobě dvou velkých očí. Úžasné. Dcera přinesla sklenici a bereme si housenku domů. Když se začíná ve sklenici procházet, vypadá jako malý had. Co se asi může vylíhnout z takové housenky? Pouštím internet a hledám. Chvilku to trvá, ale nakonec jsem to našla.
Naše housenka se jmenuje lišaj kyprejový. Až se z kukly vylíhne, bude to krásně růžový noční motýl, který létá za soumraku. Na fotkách je opravdu nádherný. Ještě že jsem si před časem do zahrady zasadila tu krásně růžovou kytičku, která občas kvete u cesty a jmenuje se kyprej. Teď můžu housence připravit večeři. Další den nesu housenku do zahrady a opatrně ji dávám na větvičku kypreje. Co kdyby se už chtěla zakuklit? U mne ve sklenici by stejně nebyla šťastná. Snad to kuklení přežije bez úrazu a svět bude krásnější o jednoho nádherně růžového nočního motýla. Když nad tím tak přemýšlím, zjišťuji, že mám housenky ráda. Každá z nich je příslibem zázračných motýlích křídel, které krášlí louky i zahrady jako létající brokát.
Děkuji Ti, Bože, za krásu a křehkost motýlů, za jejich paletu barev na křídlech. Děkuji Ti i za housenky.

(Splněný sen, Advent-Orion 2017)