Dobré Jitro

dobrejitro.cz

Vedl je proto oklikou přes poušť směrem k Rudému moři. Když Izraelci odcházeli z Egypta, byli rozděleni do bojových družin.Bible

Některé neprošlapané cesty jsou neprošlapané z dobrých důvodů.Seinfeld

Pátek 28 leden 2005

Svátek: Otýlie

předchozí další
Zobrazit kalendář
dobrejitro.cz

Autor: Otakar Jiránek

Zobrazit

„Buď vůle Tvá...“

„Kdyby byl Pán Bůh, tak by svět nemohl vypadat tak, jak vypadá. Podívejte se na ty války, nemoci, bídu,“ namítají mnozí nevěrci vždy, když se v jejich přítomnosti zavede řeč na téma Bůh. Zcela přitom ignorují fakt, že Bůh války a většinu neštěstí nezpůsobil, ale že si za ně lidstvo může samo, protože od Boha dostalo naprostou svobodu konat, jak se mu jeví býti dobré. No - a koná.
Když se obrátíme na Boha a žádáme ho, aby začal s touto planetou realizovat svoji vůli, uznáváme mimo jiné i to, že jako lidstvo to na Zemi příliš nezvládáme. A což o to, uznat to není až tak složité.
Problém však spočívá v tom, že slova 'buď vůle tvá' nemají pouze globální dopad, ale stejnou měrou i dopad ryze osobní. Jejich vyslovením se vystavujeme nebezpečí, že by je Bůh mohl vzít vážně a začít svoji vůli v našem životě uplatňovat. Nebezpečí proto, že ji v současné době neznáme a ani znát nemůžeme. A zejména - mohla by taky být v radikálním rozporu s našimi představami, sny a cíli!
Proto ateisté raději Boha popírají a věřící tuto prosbu vyslovují většinou jako bezobsažnou mantru či básničku a v zřídkavých chvílích přemýšlení nad jejím významem doufají, že snad jejich modlitbu Bůh nevyslyší.
Protože jinak by se taky mohly dít věci.
A navíc - odpadlo by mnoho důvodů ke stěžování si na to, jak Bůh ten svět špatně vede.

bjt