Dobré Jitro

dobrejitro.cz

Přestaňte mě obviňovat, opravdu jsem nic zlého nespáchal. Nekřivděte mi!
(SNC)Bible - Jób 6,29

Piráti obviňují ze zločinů lupiče z hor.japonské přísloví

Středa 17 prosinec 2008

Svátek: Miloslav

předchozí další
Zobrazit kalendář
dobrejitro.cz

Autor: Jana Stöhrová

Zobrazit

Postoj vůči autoritě

Vzhledem k tomu, že existují jenom dva instinktivní způsoby, jak se lidé staví k autoritě – podvolení se anebo odmítnutí – jsou také jenom dva základní osobnostní typy.
Dr. Campbell nazval typ, který se podvoluje, protože chce za jakoukoliv cenu druhé potěšit, jako „25 procent“ a typ, který autoritu odmítá, protože mu nikdo nebude říkat, co má dělat, jako „75 procent“. Podle dr. Campbella se asi 25 procent všech lidí na zemi rodí se sklonem se autoritě podvolit (hlavně mít klid), zatímco asi 75 procent lidí se rodí s potřebou postavit se autoritě – a mít pravdu, ať se děje cokoliv.
Ve stručnosti platí, že lidé ze skupiny „25 procent“ se vždy cítí být odpovědni za to, co se nepodařilo. Zakoušejí velké výčitky a obvykle se cítí provinile v jakékoliv situaci, bez ohledu na to, zda je vina opravdu na jejich straně. Člověk ze skupiny „25 procent“ bývá obvykle perfekcionista, což je důsledkem jeho silného smyslu pro povinnost a odpovědnost.
Lidé ze skupiny „75 procent“ naopak vždycky viní druhé za problémy, se kterými se v životě setkávají. Namísto toho, aby se trápili výčitkami, pokoušejí se o odvetu a chtějí, aby za to druzí „zaplatili“. Obecně se dá říct, že když se něco nepodaří, člověk ze skupiny „75 procent“ obviní druhé, zatímco člověk ze skupiny „25 procent“ bude klást vinu sám sobě.

(Touha ženy, Maranatha o.s., 2007)