Dobré Jitro

dobrejitro.cz

Bůh také řekl: „Zazelenej se země zelení: bylinami, které se rozmnožují semeny, a ovocným stromovím rozmanitého druhu, které na zemi ponese plody se semeny!“ A stalo se tak. Země vydala zeleň: rozmanité druhy bylin, které se rozmnožují semeny, a rozmanité druhy stromoví, které nese plody se semeny. Bůh viděl, že to je dobré.Bible - Genesis 1,11-12

I ten nejmohutnější strom pochází z malého semínka, i nejvyšší schodiště má první schod.arabské přísloví

čtvrtek 28 květen 2009

Svátek: Vilém

předchozí další
Zobrazit kalendář
dobrejitro.cz

Autor: Edvard Miškej

Zobrazit

Pampelišky

(pokračování z minulého dne)
Jejich nejbližšími příbuznými jsou hlávkový salát a čekanka. Zařadili jsme je mezi vytrvalé byliny rodu Taraxacum, čeledi asteraceae. Anglický název dandelion pochází z francouzského dent de lion, lví zub. Vyskytují se v celé Evropě, Asii a Severní Americe, všude pronikly vlastními silami. Jsou odolné proti chorobám, hmyzu, horku, zimě, větru, dešti a lidem.
Kdyby byly pampelišky vzácné a choulostivé, lidi by se mohli přetrhnout a platili by $24,95 za jednu rostlinku, piplali by se s nimi ve sklenících, zakládali by pampeliškové spolky a tak dál. Jenže rostou všude a nepotřebují nás a jaksi si dělají, co se jim zachce. A tak jim říkáme „PLEVEL“ a vraždíme je na potkání.
A já tvrdím, že to jsou květiny, od Boha, a navíc ještě moc pěkné. A považuju si, že je mám na zahradě – tam, kde je mít chci...
Vyzývám svého souseda, aby mi na své zahrádce ukázal něco, co se pampeliškám vyrovná. A jestli vám to ještě nestačí, uvažte, že: Pampelišky jsou zadarmo. Nikdo vám nikdy nevynadá, když je utrhnete. Můžete si jich natrhat, kolik unesete. To je teda plevel!

(Něco z Fulghuma I, nakladatelství Argo 2008)