Dobré Jitro

dobrejitro.cz

Pracuj pilně jako rolník, který sklidí úrodu jen tehdy, když ji zaléval svým potem. (SNC)Bible - Druhý list Timoteovi 2,6

Tajemství toho, jak se cítit nešťastným, je mít čas trápit se nad tím, zda-li jsi šťastný nebo ne. Chceš-li se vyléčit, začni něco dělat.G. B. Shaw

Pondělí 24 srpen 2009

Svátek: Bartoloměj

předchozí další
Zobrazit kalendář
dobrejitro.cz

Autor: Marie Hajná

Zobrazit

Nauč se rozlišovat...

Léto roku 1959. Hotel u řeky Feather nedaleko města Blairsden v pohoří Sierra Nevada v severní Kalifornii. Výletní místo. A já jsem právě vyšel z univerzity a mám zaměstnání, které obnáší dělat večer recepčního a přes den pomáhat v koňských stájích. Majitel a ředitel je švýcarský Ital a má evropské představy o pracovních podmínkách. Moc spolu nevycházíme. Já si o něm myslím, že je fašista a chce zaměstnávat vesničany, kteří vědí, kde je jejich místo, a on mě považuje za příklad toho, jak se to s demokracií může přehnat. Je mi dvaadvacet a nenechávám si své názory pro sebe. Jemu je dvaapadesát a moc vlastních názorů nemá.
Jeden týden dostávali zaměstnanci k obědu každý den to samé. Dva buřty, kopec zelí a okoralé housky. A aby k urážce přidali ještě příkoří, náklady na stravování nám odečítali z platu. Zuřil jsem.
V pátek toho příšerného týdne jsem byl asi v jedenáct večer ve službě na svém místě a právě přišel do práce noční hlídač. Šel jsem si něco zobnout do kuchyně a uviděl tam vzkaz kuchařovi, že zaměstnanci mají mít buřty a zelí na jídelníčku ještě další dva dny.
Tak to je vrchol. Já už tady nebudu!
(pokračování zítra)

(Něco z Fulghuma I, nakladatelství Argo 2008)