Dobré Jitro

dobrejitro.cz

Připomínám si tvou upřímnou víru, kterou měla už tvá babička Lóis a tvá matka Euniké a kterou máš, jak jsem přesvědčen, i ty. Bible - Druhý list Timoteovi 1,5

Děti by měly dostat od svých rodičů dvě věci: kořeny a křídla.J. W. Goethe

Pondělí 26 duben 2010

Svátek: Oto

předchozí další
Zobrazit kalendář
dobrejitro.cz

Autor: Edvard Miškej

Zobrazit

Prarodiče - žijící kronika rodiny

Rodinnou buňku tvoří otec, matka a děti. Neměli bychom však zapomínat na prarodiče, kteří mohou nabídnout spoustu lásky a přívětivosti, zpevnit rodinná pouta a obohatit komunikaci. Přestože platí, že dnešní babičky a dědečci jsou dynamičtější, aktivnější a podstatně více cestují než jejich předchůdci, neznamená to, že postrádají tradiční, mimořádně cennou, dějinně rodinnou moudrost. Tvoří kořeny každé rodiny, a to je pro dítě velmi důležitá hodnota. Vědomí jeho původu mu napomáhá při tvorbě silné identity.
Prarodiče nevyprávějí pouze „příběhy“ z mládí nebo rodinné anekdoty z dob, kdy byli táta a máma dětmi, ale také předávají určité hodnoty. Mohou-li se prarodiče spolupodílet na výchově dítěte, vytváří se příznivá situace pro všechny: prarodiče si připadají užiteční, rodiče jsou spokojenější a děti šťastnější. Vedle toho se děti, které milují a respektují své prarodiče, učí všeobecnému respektu ke starším. A to je v současné industriální společnosti, která má sklon starší spoluobčany ignorovat, jedna z důležitých hodnot.

(Umění výchovy dítěte, Advent-Orion 2003)