Dobré Jitro

dobrejitro.cz

Pokračoval však dále a řekl: ‘Země, zazelenej se trávou, kvítím a bylinami nesoucími semena. Vydej také rozmanité ovocné stromy rodící plody se semeny, aby se jimi mohly dále rozmnožovat.’ Když se všechno stalo přesně tak, jak Bůh řekl, opět viděl, že to, co stvořil, je dobré. (SNC) Bible - Genesis 1,11

Všechny knihy zežloutnou, ale kniha přírody má každý rok nové, nádherné vydání.H. Ch. Andersen

Pátek 7 květen 2010

Svátek: Stanislav

předchozí další
Zobrazit kalendář
dobrejitro.cz

Autor: Petr Šnédar

Zobrazit

Jak to tedy je?

Mnoho let jsem se chystal do obce Lačnov na Valašsku. Zajímaly mě tam vzácné šafrány, které zde vykvétají koncem března v nevídaném množství. Jsou to takové menší krokusy modré barvy v přírodní verzi. Letos se mi poštěstilo zavítat s fotoaparátem a nadšením v ona místa. Bez problémů jsem našel louku pana Aloise Janáče, který ochotně pouští na svůj pozemek všechny v dobrém přicházející. Krása rozkvetlé louky mě dostala. Nafotil jsem spoustu snímků a pak nakonec dal řeč i s panem Janáčem. Myslel jsem si pod vlivem sdělovacích prostředků, že šafrány do těchto míst donesla spolu se senem napoleonská vojska. Bral jsem to po mnoho let jako jasnou a nevyvratitelnou doktrínu. Pan Janáč mi ale sdělil, že to je nesmysl, protože tady v kopcích nikdy Napoleon netábořil, ani netáhnul. Ale byli tady v Lačnově formani, kteří jezdili až do Salcburku. No a právě ti sem dovezli se senem z Rakous šafrány.
Je to nová teorie. Co s ní udělám? Nic. Jen ji zařadím k té předchozí a budou dvě. Za nejdůležitější považuji to, že šafrány na louce pana Janáče vůbec jsou a že i letos vykvetly a jsou krásné. Užívám tu krásu a dělím se s vámi.

Petr Šnédar