Dobré Jitro

dobrejitro.cz

Když jsem byl jako syn u svého otce, útlý jedináček při své matce, on mě vyučoval, říkával mi: „Drž se celým srdcem mých slov, dbej na mé příkazy a budeš živ. Získej moudrost, získej rozumnost..."
Bible - Přísloví 4,3-5a

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců, kdo baví posluchače o jejich činech, jejich velikosti, a s tichou radostí vidí sebe připojena na konec té krásné řady. J. W. Goethe

Středa 30 březen 2011

Svátek: Arnošt

předchozí další
Zobrazit kalendář
dobrejitro.cz

Autor: Zdeňka Miškejová

Zobrazit

Ultrazvukový vyhledávač ryb

(pokračování z minulého dne)
Ultrazvukový vyhledávač ryb? To je něco neslušného, nezdvořilého. Připadá mi to, jako kdyby se někdo ženil sám se sebou, kdyby zamilovaný chlapec randil na internetu nebo jako kdybych v krbu topil umělými špalky.
Rybaření skýtá posvátný čas, který nesmí být změněn a nahrazen.
Co je pro tebe posvátný čas? Odpolední procházka s přítelem? Ranní snídaně s tvou ženou? Dlouhá projížďka s tvým synem? Odpoledne strávené na pláži s tvou dcerou?
Možná že přikládám rybaření příliš velkou důležitost. Ale proč ne. Podstata věci je tato: Lidé jsou neocenitelní. Neměli bychom nikdy připustit, aby náš vztah k nim nahradil nějaký zjednodušující mechanismus. Kdybychom si s otcem pořídili ultrazvukový vyhledávač ryb, jistě bychom ulovili mnohem více ryb, ale nikdy bychom spolu neměli ty nesčetné nádherné rozhovory.
Můj tatínek. Největší rybář na světě? Pravděpodobně nikoli. Úžasný otec? Věřte mi, že byste lepšího nenašli.

(Na kovadlině, LUXPRESS s.r.o. 2008)