00.00
Dnes je čtvrtek 28. března 2024,
svátek slaví Soňa.
Stránku si nyní můžete nově přepnout do nočního režimu!

Kdykoliv vstoupíte do města nebo vesnice, ptejte se po bohabojném člověku a v jeho domě pak zůstaňte... Když vstoupíte do domu, pozdravte přáním pokoje. (SNC)
(Bible - Matouš 10,11-12)

Slovo sbližuje lidi, a proto se máme snažit mluvit tak, aby nám všichni mohli rozumět a aby vše, co mluvíme, byla pravda.
(orientální moudrost)

Nová vůně starých významů


(pokračování z minulého dne)

Jak jsem tak o problematice pozdravů přemýšlela, nezůstalo jen u dobrého dne, případně dobré noci. Co vlastně znamená pozdrav na shledanou? To je vyjádření naděje, že se ještě uvidíme. Zdá se mi, že dokonce obsahuje náznak, že se na nějaké další setkání těším. Možná dokonce by se z této formulace dalo vyvodit, že další setkání budu vyhledávat. Neříkáme totiž na potkanou – jako by mělo být jedno, jestli se potkáme nebo ne, ale na shledanou. To je vlastně dost hezký pozdrav, ani jsem si toho nevšimla.
Vcelku nadšeně jsem se s výsledky svých výzkumů svěřovala dcerám a ony reagovaly pro ně zcela typicky: „A to je pravda?“ Případně: „A to se fakt stalo?“ Načež po krátkém uvažování dodaly: „A to platí mezi křesťanama taky?“ No jo, vždyť my se tak běžně před shromážděním nezdravíme. To je pořád nějakého Pán ti požehnej, Pán ti požehnej. To jsem přestala říkat už dávno. Ne že bych to nechtěla někomu přát, ale připadalo mi, že je toho tolik, že to ani snad nemohu myslet vážně, a nedokázala jsem si pod těmi slovy honem nic představit. Taky mi takový pozdrav v běžném styku přijde jakoby alibistický. Já nic, ať to zařídí Pán. Jsou ovšem lidi, kteří to dokážou říct tak, že jim můžu jen poděkovat, protože v jejich pozdravu cítím ten obsah. Třeba se jich taky někdy někdo s nevinným pohledem zeptal: „A co to vlastně znamená, Pán ti požehnej?“


(Co Bůh šeptá maminkám, Karmelitánské nakladatelství Kostelní Vydří 2010)

Načítám kalendář