Dobré Jitro

dobrejitro.cz

Blaze těm, kdo pláčou, neboť oni budou potěšeni. Blaze tichým, neboť oni dostanou zemi za dědictví. Bible - Matouš 5,4.5

Samota je krásná, ale musíš mít někoho, komu o ní vyprávíš. J. Fousek

Středa 5 srpen 2015

Svátek: Kristián

předchozí další
Zobrazit kalendář
dobrejitro.cz

Autor: Eva Nádvorníková

Zobrazit

Samota není zlá...

Při mé práci občas navštěvuji domovy důchodců, ve kterých se ocitnou lidé z mého církevního společenství. Tak jsem se seznámil i s paní učitelkou Pavlou, která žila celý život sama. Dokud ještě učila, bylo to fajn. V důchodu pak ještě pár let mohla alespoň občas zaskočit za nemocné kolegy. Po sedmdesátce už ale zůstávala jen ve své garsonce. Zpočátku si platila paní na úklid i pečovatelku. Po třech letech zjistila, že na vkladní knížce, na kterou celý život šetřila na horší časy, už nemá ani korunu. A protože v oblasti služeb platí, že „zadarmo ani kuře nehrabe“, neměla najednou nikoho, kdo by se o ni staral.
Sousedé si začali stěžovat na nepořádek a zápach, který vycházel z jejího bytu. Pracovnice sociálky ji nakonec z obecního bytu přestěhovaly do domova důchodců, kde byla na pokoji s Janou, kterou jsem navštěvoval, protože patřila k mé církvi. Pokud znáte prostředí domovů důchodců, pak víte, že ten, kdo nemá rodinu, to má v těchto ústavech složitější než ten, koho někdo pravidelně navštěvuje.
Přestože Pavla nepatřila mezi mé „ovečky“, párkrát jsem ji na přání Jany, která odešla do jiného domova, navštívil. Paní učitelka byla ráda. Později se mi svěřila, že personál se o ni najednou stará lépe. Při jednom rozhovoru vyslovila větu, kterou si stále pamatuji: „Pane faráři, samota není zlá. Jen nesmí být příliš dlouhá.“ Já sám jsem vyrostl v sedmičlenné rodině. Při poslední oslavě narozenin mých rodičů se nás sešlo skoro padesát. Když večer telefonuji mámě, musím často počkat v pořadí, protože jí právě volá moje sestra nebo bratr. Je to fajn, mít velkou rodinu, ve které se naši rodiče nemusejí bát samoty, která by byla příliš dlouhá.

(...milost ve vztazích, Advent-Orion 2012)