00.00
Dnes je čtvrtek 28. března 2024,
svátek slaví Soňa.
Stránku si nyní můžete nově přepnout do denního režimu!

Samuel... ve svatyni pomáhal, jak jen mohl. Při službě si vždy oblékal lněný šat připomínající kněžské roucho. Tento šat mu rok co rok přinášela jeho matka Chana, když přicházela se svým mužem, aby spolu přinesli pravidelnou oběť. (SNC)
(Bible - První Samuelova 2,18-19)

Výcvik ke zdraví - toť střídmost v jídle a píle v námahách.
(Hippokratés)

Len setý


Len setý se ve Středomoří pěstoval před více než 4 000 lety. Zpočátku se z něj vyráběly látky, ale později, asi od roku 2500 př. Kr., se začaly využívat i jeho léčivé vlastnosti. Hippokratés jej v 5. století př. Kr. doporučoval jako výborný prostředek k hojení ran.
Semena lnu setého obsahují velké množství rostlinného slizu a pektinu, díky kterým mají hojivé a projímavé účinky, dále obsahují minerální soli a tuky vysoké biologické hodnoty (esenciální nenasycené mastné kyseliny). Len se aplikuje při chronické zácpě, podněcuje regeneraci střevní mikroflóry a zmírňuje hnilobné procesy ve střevech. Má protizánětlivé a hojivé účinky, díky kterým napomáhá regeneraci poškozené sliznice orgánů trávicí soustavy. Odvar ze lněných semínek se doporučuje užívat jako doplněk léčby žaludečních a dvanácterníkových vředů. Lněná semínka hojí a zklidňují i sliznici dýchacích a močových cest. Mohou sloužit rovněž jako potrava. Doporučují se zejména v případě cukrovky, protože obsahují nepatrné množství cukru a velké množství bílkovin a tuků.


(Encyklopedie léčivých rostlin, Advent-Orion 2008)

Načítám kalendář