Dobré Jitro

dobrejitro.cz

Budoucnost ti dá za pravdu a tvá naděje tě nezklame! Můj synu, buď moudrý, rozhodni se pro rovnou cestu! (SNC)Bible - Přísloví 23,18-19

Všechna moudrost světa se nevyrovná jednomu správnému rozhodnutí.Pavel Kosorin

Středa 17 leden 2018

Svátek: Drahoslav

předchozí další
Zobrazit kalendář
dobrejitro.cz

Autor: Zdeňka Miškejová

Zobrazit

Jaká je moje naděje?

V roce 1964 Norman Cousins, nakladatel Saturday Review, vedl kulturní delegaci do Ruska. Byla to pro něj velmi stresující cesta. Po svém návratu do Spojených států byl hospitalizován a bylo mu diagnostikováno onemocnění páteře. Lékaři mu dávali jen několik měsíců života. Odborný lékař mu sdělil, že má konečné stadium zákeřné nemoci. „Co budete dělat?“ zeptal se Cousins. Jeho lékař odpověděl: „Nedá se dělat nic. Vaše nemoc je v konečném stadiu.“ Cousins se ptal dál: „Jaká je moje naděje na uzdravení?“ Lékař odpověděl: „Pane Cousinsi, zdá se, že mi nerozumíte. Na tuto nemoc se umírá. Dejte si své záležitosti do pořádku.“ „Jaká je moje naděje ze statistického pohledu?“ trval Cousins na své otázce. Odpověď zněla: „Jeden z pěti set.“ Cousins řekl: „Tím jedním budu já!“ Jeho mottem bylo: Nepopírej diagnózu, ale vzepři se rozsudku.
Norman Cousins zavolal svému redakčnímu asistentovi a pověřil ho, aby našel způsob léčby. Lékař mu řekl, že pokud opustí nemocnici, zemře. Cousins prohlásil: „Zemřu, pokud tady zůstanu,“ a navzdory nařízení svého lékaře se z nemocnice odhlásil a přestěhoval se do blízkého hotelu. Po několika hodinách volal jeho asistent a řekl mu, že se dotazoval mnoha odborníků a že jediné možnosti léčby, které nabízely alespoň jiskřičku naděje, byla „terapie smíchem“ a velké nitrožilní dávky vitaminu C. Cousins si najal ošetřovatelku, která k němu docházela, nechal si dělat pravidelné laboratorní vyšetření a začal se dívat na komedie, u kterých se smál, až se za břicho popadal. Během dvou týdnů byl bez léků a během šesti měsíců byl zpátky v práci. Zemřel až po dvaceti šesti letech, ve svých pětasedmdesáti.

(Vyhraj život! Cíl, Advent-Orion 2016)