00.00
Dnes je pondělí 1. června 2020,
svátek slaví Laura.
Stránku si nyní můžete nově přepnout do nočního režimu!

Je vám to lhostejné, vy všichni, kteří jdete kolem?
(Bible, Pláč 1,12)

Lhostejnost je jako led na pólu; zabíjí všechno.
(Honoré de Balzac)

Lhostejnost?

Mráz pokryl vous starého muže, který čekal na převoz přes řeku jinovatkou. Čekání se zdálo nekonečné. V mrazivém počasí nakonec tělo tohoto muže ztuhlo a znecitlivělo.
Najednou se v dáli začali ozývat pravidelné zvuky a muž slyší jak se k němu blíží několik jezdců na koni. Úzkostlivě pozoroval zatáčku. Prvního nechal přejet, ani se nesnažil upoutat jeho pozornost. Pak projel další a další... Nakonec se k místu kde seděl stařec jako ledová socha přiblížil poslední jezdec. Když přijel blíž pohlédl mu stařec do očí a poprosil zda by ho na druhou stranu nepřevezl. Jezdec seskočil a pomohl starci na koně. Jezdec nakonec dovezl muže ještě o pár kilometrů dál k jeho domu. Když se přibližovali k útulné chaloupce starého muže, nedala jezdci zvědavost a zeptal se: Pane, všiml jsem si, že jste nechal ostatní jezdce přejet, aniž byste se je snažil zastavit. Pak jsem přijel já a vy jste mě okamžitě požádal, abych vás svezl. Nejde mi do hlavy, proč jste za takového mrazivého počasí čekal až na posledního jezdce?
Co kdybych Vás odmítl a nechal vás tam napospas mrazu?
Stařec sesednul z koně a pohlédl jezdci do očí.
Víte, už jsem na světe nějakou dobu a myslím, že se trochu vyznám v lidech. Podíval jsem se do očí těch ostatních jezdců a bylo mi jasné, že je moje situace příliš nezajímá. Nemělo to žádný smysl je žádat o pomoc. Ale když jsem pohlédl do vašich očí, spatřil jsem v nich laskavost a soucit.
Tato povzbudivá slova na jezdce velmi zapůsobila. Jsem vám velmi vděčný za to co jste řekl. Ať se mi nikdy nestane abych se staral jen o své záležitosti a neměl čas se vší laskavostí a soucitem vyslyšet potřeby ostatních.
A víte kdo byl tím jezdcem?
Thomas Jefferson (právník, poslanec a nakonec 3. americký prezident) jeden z duchovních otců boje za nezávislost. Za své vlády se snažil podporovat práva jednotlivých států vůči centrální vládě. Zemřel v den 50. výročí vyhlášení nezávislosti.

Načítám kalendář