00.00
Dnes je čtvrtek 4. června 2020,
svátek slaví Dalibor.
Stránku si nyní můžete nově přepnout do denního režimu!

Bude-li naslouchat moudrý, přibude mu znalostí, a rozumný získá schopnost.
(Bible - Přísloví 1,5)

Mnozí lidé nezanechají příznivý dojem proto, že nedovedou pozorně poslouchat. Tolik myslí na to, co chtějí sami říci, že ani neposlouchají. Významní lidé mi řekli, že mají raději dobré posluchače než dobré vypravěče. Zdá se, že schopnost poslouchat je vzácnější než jiné vlastnosti.
(Marcosson)

Rozumbrada

Jeden chlapec, který už dlouho studoval různé techniky boje, se zeptal svého učitele, jaký způsob obrany je nejúčinnější. Mistr odvětil: „Nezadat důvod k útoku. To je ten nejlepší způsob obrany.“ Žák se velice podivil. K čemu tedy byla všechna námaha, kterou ho stálo jeho učení? Učitel mu vyprávěl následující příběh:

Jeden mladík si udělal tak dobré jméno svou učeností v mnoha oborech a dobrou znalostí některých bojových umění, že k němu přicházeli pro radu i mnohem starší a zkušenější lidé. Jednou ho kvůli nějaké maličkosti napadl a zmlátil jistý hlupák. Byl to dřevorubec, který svou hrubou silou daleko převyšoval mladíkovy schopnosti bojové techniky.

Nikdo se do toho nechtěl zaplést, protože by snad sám utržil nějakou tu ránu. Jen jeden stařec, který už mnohé viděl a zažil, okomentoval to, co se před ním dělo: „Učený mladík si za ten nářez může sám. Kdyby nebyl jen učený, ale i moudrý, věděl by, jak zabránit tomu, aby jej napadl hlupák.“

Načítám kalendář