00.00
Dnes je středa 12. srpna 2020,
svátek slaví Klára.
Stránku si nyní můžete nově přepnout do denního režimu!

Dej mi poznat svoje cesty, Hospodine, uč mne chodit po svých stezkách. Veď mě cestou své pravdy a vyučuj mě, vždyť jsi Bůh, má spása, každodenně skládám svou naději v tebe.
(Bible - Žalm 25,4.5)

Když najdeš v životě cestu bez překážek, určitě nevede nikam.
(N. Clark)

Těžší cesta


Moudrý mnich z Tibetu se v západoevropském filmu zahleděl k horám. Pak se vědoucím okem podíval na meditačně se tvářícího turistu, který zde daleko od civilizace hledal sama sebe. Načež s patosem, kterým podle představ západních intelektuálů dokáží hovořit pouze muži, kteří strávili léta u nohou svého mistra v tajemném klášteře, pravil: „Když máš možnost vybrat si ze dvou cest, vyber si tu obtížnější.“
Po jeho moudrých slovech se turista zatvářil dvojnásob meditačně a kamera podbarvená chórem buddhistických mnichů se zaměřila na slunce vycházející za horskými hřbety.
Jenže vybrat si těžší cestu znamená nabrat na sebe víc problémů, průšvihů a nezdarů. Znamená to víc práce, povinností a odpovědnosti. Znamená to nepoměrně větší riziko krachu.
Mladý turista hledající sebe sama v Tibetu, kam odjel za prachy svých rodičů, to však dál neřešil, protože to neřešil ani scénárista a režisér, kteří si turistu i s jeho nesmyslným příběhem vymysleli. Tak k čemu to vůbec je – vybírat si těžší cesty? Bible říká, že široká cesta vede do zahynutí a úzká do Božího království.
Je ale úzká zároveň těžší?

bjt

Načítám kalendář