00.00
Dnes je sobota 4. července 2020,
svátek slaví Prokop.
Stránku si nyní můžete nově přepnout do denního režimu!

Prameny vysíláš do potoků, které mezi horami se vinou. Napájejí veškerou zvěř polí, divocí osli tu hasí žízeň. Při nich přebývá nebeské ptactvo, ozývá se v ratolestech.
(Bible - Žalm 104,10-12)

Ptáci jsou dosud člověku nedostižným vzorem. Létají, aniž vydávají technické normy.
(I. Fontana)

Mistři ptáci


Zvířata si různým způsobem ukrývají svou zásobu potravin na zimu. Přemýšlejte, jak na to mohla přijít. Nebo je to někdo naučil?

Tesařík žlutohrdlý je druh datla, který to dělá velmi zajímavě. Na podzim sbírá žaludy, oříšky, jadérka i mandle. Pro každý oříšek vydlabe do tvrdého stromu přesně tak velký otvor, aby ho tam mohl jen těsně nacpat. Marně potom veverky obcházejí zásobník oříšků, který si datel nachystal na zimu. Z dírky je vybrat nedokáží. Datel to však svým ostrým zobákem udělá docela pohodlně, a díky tomu má celou zimu dostatek výborné potravy.

Volavka zelená zase loví ryby na návnadu. Nejprve chytí brouka, kterého položí na vodní hladinu blízko břehu. Trpělivě číhá, dokud se nějaká rybka na návnadu nevrhne. Potom rychle zaútočí a oběd je hotový. Ani rybáři nevymysleli nic nového, jen opakují to, co zvířata věděla už před staletími.

Načítám kalendář