00.00
Dnes je pátek 5. června 2020,
svátek slaví Dobroslav.
Stránku si nyní můžete nově přepnout do nočního režimu!

Je svrchovaný, co chce, učiní na nebi i na zemi, v hlubinách moře, i v propastech. (SNC)
(Bible - Žalm 135,6)

O Boží velikosti mluví veliký vesmír i malý brouček.
(J. Kratka)

Domeček pro roztoče


Koruna a listy lípy připomínají svým tvarem srdce – symbol lásky. Nás teď ale bude zajímat jiná kategorie vztahu, avšak u lípy zůstaneme. Přistoupíme k lípě blíž a na rubu listů si všimneme chomáčků chloupků v paždí žilek (u lípy malolisté jsou zbarveny rezavě a u lípy velkolisté běložlutě, na podzim až okrově). Už víme, že v přírodě nic není jen tak, a rovnou se tedy zeptáme: K čemu asi slouží? Jaký mají pro život lípy význam?
Odborně se těmto útvarům říká akarodomacie a jsou to vlastně takové drobné komůrky, které slouží jako úkryt symbiotických roztočů (z řec. ákaros = roztoč; z lat. dómus = dům, domátion = domeček; doslova tedy: domeček pro roztoče). V každé z nich se přes den ukrývá několik velmi drobných, pouhým okem sotva viditelných žlutohnědých zvířátek, která večer opouštějí své „domečky“, hemží se po listech a odstraňují větrem přiváté cizopasníky, zejména zárodky plísní. Tak pečují o čistotu lipových listů.
Není to úžasné? V přírodě nacházíme nejen bezpočet nejrozmanitějších forem organismů, ale také vzájemných vztahů mezi nimi. Svědčí to o nesmírné kreativitě Stvořitele a jeho smyslu pro detaily.
Koho by to napadlo: domečky pro roztoče! To může opravdu vymyslet jedině Stvořitel.

(…na cestě víry, Advent-Orion 2007)

Načítám kalendář