00.00
Dnes je středa 27. května 2020,
svátek slaví Valdemar.
Stránku si nyní můžete nově přepnout do nočního režimu!

Rozběhl jsem se po cestě tvé pravdy, mé srdce jako pták svobodně letí. Cestu své vůle mně ukazuj... (SNC)
(Bible - Žalm 119,32-33a)

Svoboda, Sancho, je jedním z nejvzácnějších darů, které nebesa dala lidem… Pro svobodu můžeme a měli bychom riskovat život.
(Don Quichote (Miguel de Cervantes))

Cena svobody


Film Božský Bruce představuje příběh zoufalého mladého muže, který si kvůli mnoha selháním v životě přeje mít božské schopnosti, aby mohl vyřešit své problémy. Všemohoucí mu tyto schopnosti na několik dní dá. Výsledek je ještě horší. Mladý muž zjišťuje, že jsou věci, které ani sám Bůh nemůže dělat. Pravidla hry pro náš vesmír totiž jsou: lidskou vůli nelze zlomit a ani nelze přimět lidi milovat. Toto moderní podobenství nám chce pomoci pochopit, co se děje se zlem. Svoboda bez lásky narušuje vztahy, způsobuje nespravedlnost, utrpení a bolest. Tomuto chápání je blízké i staré biblické vysvětlení. Bolest, nemoci a smrt jsou vlastně důsledkem zneužití svobody. Člověk je svobodná bytost. Naše nesprávná rozhodnutí mohou mít bolestivé důsledky.
To, že mám děti, mi pomohlo pochopit riziko, které s sebou přináší svoboda. Když jsem je například chtěl naučit držet rovnováhu na kole, v určitém okamžiku jsem je musel pustit a nechat jet. Pak jsem ovšem již nemohl zabránit následným pádům. Tato lekce nezávislosti je těžká pro děti i pro rodiče. Někdy jsem se musel „kousnout do jazyka“ a nevyslovit nevyžádanou radu, i když jsem viděl, že moje děti udělají nějakou chybu. Naučil jsem se, že někdy nemám jinou možnost než trpět a nechat trpět i je, pokud je chci naučit stát na vlastních nohou.


(Jak čelit utrpení, Advent-Orion 2016)

Načítám kalendář