00.00
Dnes je středa 27. května 2020,
svátek slaví Valdemar.
Stránku si nyní můžete nově přepnout do nočního režimu!

Bůh tam bude bydlet s nimi a oni s ním. Už nikdy je neopustí a setře jim každou slzu s očí. Tam už nebude smrt ani nářek ani bolest, protože starý svět zmizel v nenávratnu. (SNC)
(Bible - Zjevení 21,3-4)

Těžké je mlčet, když cítíš bolest.
(Cicero)

Tvrdost vůči sobě


Tvrdost vůči sobě má své kořeny většinou v minulosti. Existují lidé, kteří byli v dětství poraněni. Nepodívají-li se na své rány, nevypořádají-li se a nesmíří-li se s nimi, jsou odsouzeni, aby stále zraňovali sebe a ostatní lidi. Bolest, kterou dítě pocítilo, když bylo zraněno, byla tak velká, že musela být potlačena, aby vůbec mohlo přežít. Jenže potlačování bolesti pak vede k tomu, že člověk musí ponenáhlu umrtvovat všechny city, aby přežil. Brání se každému zranění, aby se uchránil těchto bolestí.
Hans Böhringer se domnívá, že dítě se nevědomky zapřisáhne: „Bolesti, které jsem v dětství prožil a snesl, byly tak velké, že v budoucnu už žádnou bolest navíc nepotřebuji. Žádné další bolesti už nechci.“
Takové dítě k sobě nechce nikoho pustit. Domnívá se, že své problémy může vyřešit samo. Ačkoliv cítí, že samo na všechno nestačí, drží se této přísahy.


(Buď dobrý sám k sobě, Karmelitánské nakladatelství Kostelní Vydří 2004)

Načítám kalendář