00.00
Dnes je sobota 15. srpna 2020,
svátek slaví Hana.
Stránku si nyní můžete nově přepnout do denního režimu!

Kdo doufá ve své bohatství, padne, kdežto spravedliví budou rašit jako listí.
(Bible - Přísloví 11,28)

Pokud se chceš cítit bohatý, tak spočítej všechny dary, které už máš a které se za peníze nedají koupit.
(autor neznámý)

Poutník


Povím vám jeden ze svých oblíbených příběhů. Je to příběh o muži, který odchází z jedné vesnice v Indii, a potká člověka, kterému v Indii říkáme sanjásin. Sanjásin je toulavý žebravý mnich. Dosáhl osvícení, považuje celý svět za svůj domov a oblohu za střechu, a věří, že Bůh je jeho otec a postará se o něj. Přechází z místa na místo podobně, jako my ve svém domě přecházíme z jedné místnosti do jiné.
Takže ten potulný sanjásin potká vesničana, a ten, když ho uvidí, povídá: „Tomu nemohu uvěřit.“ A sanjásin se ptá: „Čemu nemůžeš uvěřit?“ Vesničan odpoví: „Včera v noci jsem měl o tobě sen. Zdálo se mi, jak mi Pán Višnu říká: ́Zítra dopoledne odejdeš kolem jedenácté z vesnice a narazíš na potulného sanjásina.̀ No a právě teď jsem tě potkal.“
„A co ti ještě Pán Višnu řekl?“ ptá se sanjásin. A muž říká: „Řekl mi, že když mi ten sanjásin dá drahokam, stanu se nejbohatším člověkem na celém světě! Dal bys mi ten kámen?“ „Okamžik,“ povídá sanjásin a začne prohledávat svou mošnu. A pak se ptá: „Mohl by tohle být ten kámen, o kterém hovoříš?“ Muž nevěří svým očím, protože sanjásin drží v ruce diamant, největší diamant na světě.
Vesničan svírá diamant v ruce a po chvíli říká: „Mohl bych ho dostat?“ A sanjásin odpoví: „Samozřejmě že ho můžeš dostat. Našel jsem ho v lese. Klidně si ho vezmi.“ Pak šel dál a na okraji vesnice se posadil pod strom. Muž sevřel diamant a byl nesmírně šťasten.
Takže vesničan má ten diamant. Ale pak, místo aby šel domů, se taky posadí pod strom a stráví tam celý den, ponořený v myšlenkách. K večeru přijde ke stromu, pod kterým sedí sanjásin, vrátí mu diamant a říká: „Mohl bys pro mě něco udělat?“ „Co?“ ptá se sanjásin. A vesničan na to: „Můžeš mi dát to bohatství, díky kterému se dokážeš tak snadno rozloučit s touto věcí?“


(Čirá radost, Portál 2012)

Načítám kalendář