Dobré Jitro

dobrejitro.cz

S nikým neměj spory bez důvodu, jestliže se proti tobě nedopustil zlého.Bible - Přísloví 3,30

Moudrý člověk v hádce ustoupí, ale prudký pes přichází vlku pod zub.B. Němcová

úterý 19 srpen 2008

Svátek: Bernard

předchozí další
Zobrazit kalendář
dobrejitro.cz

Autor: Radomír Špinka

Zobrazit

Zbytečné hádání

Za čtyřicet let se pohádali 6110krát. A kvůli čemu? 1879krát proto, že jídlo nebylo včas hotovo nebo nebylo chutné; 1430krát proto, že ona chtěla peníze nebo jim chyběly v domácím rozpočtu; 687krát proto, že ona příliš rozmazlovala dítě; 611krát proto, že on příliš rozmazloval dítě; 564krát proto, že byl škodolibý; 499krát proto, že jeden nebo druhý zapomněl večer zhasnout světlo; 300krát proto, že on přišel pozdě domů; 84krát proto, že příliš kouřil; 51krát proto, že ona se začala bezdůvodně hádat; 50krát se pohádali kvůli příbuzným atd.
Tato statistika není jen kuriózní, ale ukazuje, jak to vypadá v nejednom šťastném manželství: tahanice pro nic za nic. Oba dělali chyby, ale zůstali spolu, protože si dokázali odpustit a začít znovu.
Všem snoubencům si tak dovoluji udělit jednu radu: Není umění sebrat se a odejít, ale sebrat se a zůstat! Usmíření je něco, s čím asi člověk původně nepočítal, co ale nakonec zůstane jeho jedinou oporou, když chce získat znovu klid a mír, a vlastně i fyzické zdraví.
Pokud jste se dnes ráno doma už stačili pohádat, zapište si to a začněte znovu!

(Ranní zamyšlení, Karmelitánské nakladatelství Kostelní Vydří 2008)