Dobré Jitro

dobrejitro.cz

Zatímco tam Jonáš seděl, Hospodin vedle něj nechal vyrůst keř vinné révy, aby Jonáše zastínil a ulevil mu v denním horku. Jonáš měl z keře velkou radost.Bible - Jonáš 4,6

Klášter nestavíme proto, abychom v něm řešili problémy, ale abychom v něm uprostřed problémů chválili Boha.H. Nouwen

čtvrtek 13 listopad 2008

Svátek: Sáva

předchozí další
Zobrazit kalendář
dobrejitro.cz

Autor: Marek Miškej

Zobrazit

Otvírám se radosti...

Jednou mi vyprávěl jistý kněz, že často chodíval při večerní procházce po cestách své farnosti celý sklíčený. Vůbec si nedokázal uvědomovat krásu okolní přírody. Pořád jen přemítal o všem, co se ten den nevydařilo, kde ho jaký spolupracovník špatně pochopil a do jakého problematického společenství že se to, chudák, dostal. Ale pak si vždycky vzpomněl na duchovní doprovázení, při němž se učil pozorně si uvědomovat každičký okamžik. Zvedl hlavu a rozhlédl se kolem sebe. Prohlížel si okolní hory a jezero, po jehož břehu kráčel. Slyšel zpívat ptáky a šumět les. Naslouchal nočnímu tichu. Postupně se v něm znovu začala probouzet k životu radost. Uvědomil si, že za své emoce je zodpovědný sám. On sám rozhoduje o tom, kam zaměří pohled, jestli na negativní denní události, nebo na krásu kolem sebe. Nejde o nějaké potlačování konfliktů, nýbrž o zdravý odstup od všedních událostí... Také uprostřed chmurných myšlenek se přiblížit k radosti, která neustále dřímá na dně srdce.
Nezavírám oči před problémy, ale nemyslím jen na ně. Přímo z nich vzhlížím k Bohu, který mě podpírá. Začínám mít jinou náladu. Otvírám se radosti, která mne chce prostoupit.

(Jak znovu najít radost?, Karmelitánské nakladatelství Kostelní Vydří 2008)