Dobré Jitro

dobrejitro.cz

Ruce mají plné zvrhlosti, v pravici mají samé úplatky! (B21)Bible - Žalm 26,10

Největší nevděčností je očekávat či přímo požadovat vděčnost. Je to totiž nemoudré.T. Fontane

Pátek 8 říjen 2010

Svátek: Věra

předchozí další
Zobrazit kalendář
dobrejitro.cz

Autor: Zdeňka Miškejová

Zobrazit

Korupce jako vynucovaná vděčnost

(pokračování z minulého dne)
Celá situace byla o to těžší, že jsem měl jeden z prvních zážitků s korupcí hluboce emocionálně zafixovaný – setkal jsem se s ní v nemocnici. Jak může být někdo vděčný za dar, o který si předem řekl? Jak ho mohou těšit peníze, které získal nečestným způsobem? I člověk zcela nevidomý ví, co to jsou špinavé peníze!
Korupce je skvrnou na jménu nejen jednotlivých lidí, podnikatelů a podniků – malých i velkých. Je skvrnou na sociálním a kulturním životě společnosti. A nevíme si s ní rady. Že ne?
Stal jsem se němým svědkem toho, že se s korupcí přece jen něco dělat dá. Zcela náhodně jsem byl při tom, když jeden z mužů, který měl vyšší postavení, prohlásil o jedné kolegyni: „S tou se nedá nic dělat. Ta je jiná. Nebere.“
Časem se nezměnila má radost z toho, že na světě existuje něco jako vděčnost. Že ji mohu sám vyjadřovat i přijímat – ba dokonce i studovat jako něco vzácného. Co se změnilo, to je jen detail: nepovažuji dar automaticky za něco kladného, dokud nepoznám, v jaké souvislosti je dáván.

(O vděčnosti s Jaro Křivohlavým, Karmelitánské nakladatelství Kostelní Vydří 2005)