00.00
Dnes je sobota 15. srpna 2020,
svátek slaví Hana.
Stránku si nyní můžete nově přepnout do denního režimu!

Bůh není nespravedlivý, a proto nezapomene, jak jste se činem své lásky k němu přiznali, když jste sloužili a ještě sloužíte bratřím.
(Bible - Židům 6,10)

Neštěstí je zkušebním kamenem charakteru.
(S. Smiles)

Oběť


Každý rok se konají na Aljašce závody psích spřežení, dlouhé 1000 mil (cca 1600 km). Je to vzpomínka na první „závody“, kdy šlo v podstatě o záchranu lidských životů.

V lednu 1926 byly zjištěny u jednoho šestiletého chlapce příznaky záškrtu a hrozilo nebezpečí, že tato infekční choroba zničí celé městečko Nome. Když chlapec druhého dne zemřel, začal doktor Curtis Welch očkovat všechny obyvatele pokusným, ale velmi účinným sérem proti záškrtu. Jeho zásoby však brzy došly. Nejbližší sérum mohli získat z Nenana – města na Aljašce – vzdáleného 1000 mil.

Skupina dobrovolníků a lovců se tedy rozhodla vydat se svými psy na dlouhou cestu věčným ledem. Po domluvě s poštou v Nenana jim současně vystartovaly naproti další sáně, které vezly sérum. Odvážní muži nedbali na únavu, vyčerpání i omrzliny, ale nemilosrdně hnali psí spřežení, dokud – po 144 hodinách v padesátistupňovém mrazu a větru – nebylo sérum doručeno do Nome.

Jejich oběť dala celému městu dar života!

Načítám kalendář