00.00
Dnes je pondělí 1. června 2020,
svátek slaví Laura.
Stránku si nyní můžete nově přepnout do nočního režimu!

Nikomu neodplácejte zlým za zlé. Vůči všem mějte na mysli jen dobré. Je-li možno, pokud to záleží na vás, žijte se všemi v pokoji.
(Bible - Římanům 12,17.18)

Přesvědčil jsem se, že člověk se může změnit - tím, že mu někdo odpustí.
(Victor Hugo)

Kámen a písek


Pověst vypráví o tom, že dva přátelé – Petr a Pavel – putovali širou pouští.
Šli spolu a povídali si. A jak si tak povídali, dostali se do sporu. Spor se vyhrocoval. Od slov přešli k výhrůžkám. Vše nakonec vyvrcholilo tím, že Petr udeřil Pavla do tváře. Pavel, který ránu dostal, se sehnul a do písku napsal větu:
„Na tomto místě mě dnes můj nejlepší přítel uhodil.“
Po chvíli ticha se znovu vydali na cestu, až přišli k moři. Konečně se dostali k vodě. Nemohli se jí nabažit. Využili také možnosti vykoupat se. Stalo se však, že se Pavel, ten, který po cestě dostal facku, začal topit. Jeho přítel ho však zachránil. Druhý den začal Pavel vysekávat dlátem do kamene nápis:
„Na tomto místě mě dnes můj nejlepší přítel zachránil před utonutím.“
Petr se ho zeptal:
„Když jsem ti dal facku, tak jsi o tom napsal větu do písku. Když jsem tě zachránil před utonutím, vysekáváš nápis do kamene. Proč?“
Jeho přítel mu řekl: „Když nás někdo jakýmkoliv způsobem zraní, měli bychom to napsat do písku. Vítr, který tu neustále věje, to v krátké době zahrne a smaže. Zmizí to ze zemského povrchu.“
Něco jiného je, udělá-li pro nás někdo něco dobrého. Pak bychom neměli litovat ani energie, ani času a měli bychom to vytesat do skály. Tam to zůstane na věky a žádný vítr to jen tak nesmaže.
Již Epikletus věděl, že „krizové situace ukazují, kdo jsme“.

(O odpouštění s Jaro Křivohlavým, Karmelitánské nakladatelství Kostelní Vydří 2004)

Načítám kalendář