00.00
Dnes je pondělí 13. července 2020,
svátek slaví Markéta.
Stránku si nyní můžete nově přepnout do denního režimu!

Izrael Josefa miloval ze všech svých synů nejvíce, neboť mu byl v jeho stáří zdrojem radosti a potěšení. Proto mu také na výraz své náklonnosti dal udělat pestře tkaný šat. (SNC)
(Bible - Genesis 37,3)

Se špatnou náladou se stárne velmi rychle.
(I. S. Turgeněv)

Sára


(pokračování z minulého dne)

Sára není nemocná ani nevzhledná. Není ani stařecky sešlá nebo neužitečná. Sára je prostě stará. Není senilní, i když občas přiznává, že jí paměť už tak neslouží. Netrápí ji artritida ani jiný neduh. Není ochrnutá. Trápí ji mnohem hroznější „neduh“. Trpí, protože je odmítnutá a opuštěná.
Současná společnost má málo místa pro staré. Lidé jako Sára nejsou „v kurzu“. Nikdo je úmyslně nepřehlíží. A to je právě to smutné. Kdyby se dopustili něčeho špatného, nebo kdyby s někým byli v rozepři. To ne…
Sáru zabije neúmyslná, bezdůvodná osamělost. Vůbec nezáleží na tom, jak krásný je dům, ve kterém žije. Ošetřovatelky a staří lidé, kteří jsou kolem ní, nemohou nahradit úsměv vnuka a synův polibek.

Daruj jí nyní všechnu svou lásku. Nedbej na to, že její ruce mají skvrny, vlasy má prořidlé, oči mdlé a vyhasínající. Vždyť jsou částí tebe. Až odejdou, odejde i kus tebe.

(Na kovadlině, LUXPRESS s.r.o. 2008)

Načítám kalendář