00.00
Dnes je pondělí 13. července 2020,
svátek slaví Markéta.
Stránku si nyní můžete nově přepnout do denního režimu!

Dobrořeč, duše má, Hospodinu a nezapomínej na žádné jeho dobrodiní! On ti odpouští všechny hříchy, hojí tvé nemoci... (SNC)
(Bible - Žalm 103,2-3)

Nemoci čelte, než přijde.
(Aulus Persius Flaccus)

Hlávkový salát


Staří Římané jedli salát po vydatné večeři, aby jejich tělo mohlo během noci lépe trávit. V dnešní hektické době by bylo nejlepší, kdybychom ho raději jedli namísto večeře. Naše tělo by tak dostalo příležitost si při spánku vydatněji odpočinout.
Salát je velmi bohatý na vodu, ale nejvíce nás překvapí vysokým obsahem proteinů, kterých je jen o něco méně než v bramborách. Na druhou stranu je salát chudý na sacharidy a tuky. Výživovou a léčivou hodnotu mu dávají tyto látky:
provitamin A, vitaminy skupiny B, vitamin C, minerály, vláknina, sedativní a spánek přivolávající látky. Díky svému složení salát působí jako mírné sedativum, navozuje spánek, vzbuzuje chuť k jídlu a doplňuje důležité minerály.
Doporučuje se při problémech: funkční poruchy nervové soustavy, nespavost, trávicí těžkosti (pokud se jí před hlavním jídlem, tonizuje žaludek a ulehčuje trávení), zácpa, obezita a cukrovka (salát má velmi málo sacharidů, proto ho diabetici mohou jíst bez omezení).


(Encyklopedie léčivých potravin, Advent-Orion 2005)

Načítám kalendář